Projelerimiz

Projede bahsedeceğimiz Pamukkale Turizm, 500 farklı noktada, 1.000'i aşkın çalışanla karayolu taşımacılığı hizmetinde Türkiye'nin lider firmalarındandır. Yolcularının can ve mal güvenliğini sağlamayı öncelikli kalite hedeflerinden biri haline getiren Pamukkale Turizm bu sorumluluğun sadece seyahat esnasında değil biletin kesildiği andan itibaren başladığının bilince olup bu konudaki hassasiyetleri nedeniyle yolu Eko Elektronikle kesişti.

Pamukkale Turizm yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde, bayisi olduğumuz VGuard, Bullwark, Zavio ve Pinetron markalı ürünlerle ilgili demo ve ürün tanıtımları gerçekleştirerek, teknoloji ve performansına çok güvendiğimiz bu ürünleri ve kendimizi çok iyi anlatarak rakip firmalara göre birkaç adım öne çıkmayı başardık. Müşterimizin ihtiyaçlarına göre planladığımız güvenlik projesini ise 3 süreçten oluşturduk.

Şehirler Arası Otobüs Terminallerinin İzlenmesi 
Şehirlerarası otobüs terminallerinde, yolcu ve otobüslerin güvenliği çok önemlidir. Bunun için otobüs bekleme salonu, bilet kesim yeri ve otobüslerin yolcu indirme - bindirme peronlarının kayıt altına alınması öncelikli koşuldur. İlk etapta yoğun olan Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Isparta, Afyon otobüs terminallerinin projelendirmesi ve montajı yapılarak tüm bu lokasyonların tek ekranda izlenmesi sağlanmıştır.

İç mekânlarda Bullwark'ın high-end serisi yüksek çözünürlüklü BLW-5470 ve VGuard marka geniş açılı VG-421N model dome kamerası tercih edilmiştir. Yolcu indirme ve bindirme peronlarında ise yine yüksek çözünürlüklü VG-2818HN ve VG-5635HN'lerle 40 metreye yakın gece görüş mesafesi sağlanmıştır. Görüntülerin net ve uzun süreli kayıt altına alınması içinde Pinetron marka X serisi H.264 sıkıştırmalı 4 ve/veya 8 kanallı kayıt cihazları kullanılmıştır. 

Şehir İçi Bilet Satış Noktalarının İzlenmesi
Şehir içi bilet satış noktalarında yolcu ve personel güvenliği için görüntülerin tek ekranda izlenmesi ve yine aynı zamanda kayıt altına alınması talep edilmiştir. Şubeler için ekonomik ve görüntü kalitesi yüksek ve epey performanslı olan Zavio marka F210A ve F3100 model megapiksel ip kameralar tercih edilmiştir. Görüntü kayıtları için de Pamukkale Turizm Bilgi işlem merkezinde bulunan sunucuya network üzerinden görüntülerin kayıt edilmesi sağlanmıştır.  

Şehirler Arası Yolcu Taşıyan Otobüslerin Seyir Halindeki Güvenliğinin Sağlanması
Pamukkale Turizm yetkilileri, şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslerin seyir ve yolcu güvenliğinin kayıt altına alınması ve Pamukkale Turizm Filosunda bulunan TEKNOBÜS araçlarda, kişiye özel lcd tv'lerden en arkada bulunan yolcunun da ön koltuktaki yolcular gibi seyir halinde dışarıyı izleyebilmesi talep edilmiştir.

Otobüslerde bu ihtiyaç için hem estetik ve hem de montaj kolaylılığı sunan Bullwark marka free axis özelliğine sahip ve yine geniş bir görüş açısına sahip IR ledli BLW-IR 425 dome kamera kullanılmıştır. Görüntülerin kayıt altına alınması ise araç içinde Pinetron marka PDR-XM3004 model kayıt cihazı ile sağlanmıştır. Ek olarak otobüslerin seyir halindeyken HDD'lerin sağlıklı ve uzun ömürlü çalışması için de DVR'ın içine mobil DVR aparatı edilmiştir. Projenin devamında ise otobüslerin seyir durumunun tek ekranda izlenebilmesi için 3G teknolojisi ile mevcut PDR-XM3004 entegre edilerek kamera görüntülerinin ayrıca merkeze aktarılması sağlanmıştır. 

Sonuç olarak
Sağladığımız proje ile müşterimiz, yolcularının can ve mal güvenliğini sağlayarak daha konforlu ve güvenli bir şekilde seyahat etme hedefine ulaşmıştır. Otogar gibi yoğun insan ve araç trafiği olan bir merkezin güvenlik sistemi ile donatılması hızlı ve başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Kurulan güvenlik projesi ile Pamukkale Turizm personelinin mesai saatleri içerisinde uzaktan izlenmesi sağlanarak geriye dönük herhangi bir problem halinde kayıtlara başvurulması nedeniyle öncelikle müşteri memnuniyeti sonrasında da hizmet kalitesi ve personel verimliliği artmıştır.

CCTV sisteminin doğru projelendirilmesi, sağladığı fayda ve performanstan dolayı müşterimizin memnuniyeti üst düzeyde olması, bizleri çok mutlu ettiği gibi, projenin tüm illeri kapsayacak şekilde genişletilmesine de olanak tanımıştır. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve Biges ailesine desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.